Пропускане към основното съдържание

Съвременен фалшификат на антониниан от узурпатора Домициан II (271?) от Ebay/A modern copy of the Antoninian of the Roman usurper Domitian II from Ebay.

Наскоро в платформата Ebay забелязах да се продава един интересен съвременен фалшификат на антониниан с името на узурпатора Домициан II(271) от продавач с локация София в България. Според паспортната анотация, придружаваща продажбата на артикула екземплярът е отсечен от сребро(!), като теглото му е цели 3,7гр. Продавачът в платформата изрично е отбелязал информацията, че предлаганата от него монета е колекционерска реплика - съвременна изработка. По съществото си същата копира оригиналите от този тип открити при село Ле Клеон в близост до град Нант (Франция) и при село Чалгроув в Оксфорсшир (Англия - част от Великобритания), като описанието й е дословно следното: Лице/аверс: Сияещ бюст на Домициан II надясно,с лъчиста корона,облечен в броня. Около него надпис - IMP C DOMITIANVS P F AVG. Опако/реверс: Богинята на съгласието - Конкордия, наляво. В едната си ръка държи патера, а в другата - рог на изобилието. Около него надпис - CONCORDIA MILITVM. Продажбата бе чрез наддавания в срок от една седмица. Макар и съвременно измислено копие на супер редкия тип монети, изработката и стилистиката на въпросния екземпляр е повече от интересна. Източник на търга: Ebay.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5...