Пропускане към основното съдържание

Новооткрито австралийско свидетелство за българската етническа принадлежност на Гоце Делчев от 1903г.

Прелиствайки виртуално архивната база данни на Националният архив на Австралия в Канбера, попаднах случайно на броя от австралийският вестник "The Australian star" от 8 май 1903г., който е бил издаван в Сидни. На стр.3 от него има поместена кратка статия, озаглавена "БЪЛГАРИТЕ(!) и турците". В нея се дават подробностите около сражението при село Баница в казата Серес(днес на територията на Гърция), опожаряването на самото, броят на убитите в сражението македонски българи и числото убити от тях турски войници. В материалът се съобщава и името на предводителят на българите - войводата Гоце Делчев, като също така е съобщено и че той е един от загиналите. Няма съмнение, че това австралийско съобщение от 1903г. е абсолютно неизвестно за българската историческа наука. Точно поради тази причина то трябва да бъде масово въведено в научен оборот. Същевременно с това то е и още един тежък удар срещу скопската псевдонаука, която се опитва да лансира пред световната общност някаква несъществуваща и мнима македонска етническа идентичност на Войводата каквато той никога не е имал, нито пък някъде я е признавал. Архивите са живи и точно те изпращат титоюгославските лъжи, тиражирани от скопската МАНУ и самата РСМ като цяло на бунището. ТАМ където им е мястото.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5