Нов(?) неописан тип тракийско подражание на ранен бронзов Одесос от втората-първата половина на IIIв.пр.Хр.
В момента, в платформата Ebay, американски продавач с локация Рего Парк - Ню Йорк, предлага за сумата от 112 щатски долара и 80 цента(98 щатски долара и 80 цента за монетата и 14 щатски долара пощенски разходи, т.н. шипинг) една много интересна бронзова антична имитативна монета - вероятно неописан досега тип тракийско подражание на ранен бронзов Одесос(дн. град Варна в Северното ни Черноморие), "Лизимахов тип", с върховният бог-конник на града - Дарзалас(?). Оригиналите на тези монети, се датират към управлението на македонският военачалник Лизимах в Тракия, което продължило от 306 до 281г.пр.Хр.
Според паспортната анотация, придружаваща самата продажба диаметъра на въпросната монета е от порядъка на 18мм., а теглото й е съответно 7,70гр. Самата находка носи белезите на единична находка. Тя е с неизвестно местонамиране е без всякакво съмнение е попаднала отвъд Океана по колекционерски пътища и канали. Не е изключена и възможността находката да произхожда и от България, и да се е озовала в САЩ, в резултат от нелегалното й изнасяне от страната ни. Описанието на самата монета е дословно следното:
Лице/аверс:Бюст на Зевс(? - или Аполон?), с развети коси и лавров венец надясно. Изображението е направено сравнително небрежно и при това доста грубовато и схематично.
Опако/реверс: Стилизирано и грубовато представяне на бога-конник на Одесос - Дарзалас(? - или Серапис?), яздещ в галоп надясно. Под него сгрешен надпис на старогръцки език, гласящ дословно следното: HIIΣEIT...(...ΩN...). Очевидно тракийският гравьор, изработил монетосечивната матрица не е знаел старогръцки език, и поради тази причина е изписал формата OΔHΣЕITΩN като HIIΣEIT.
Датировката на самият екземпляр е времето след 281г.пр.Хр., или по-общо казано втората-първата половина на IIIв.пр.Хр. нататък. Навярно в конкретният случай имаме неописан до момента тип тракийско подражание на ранните бронзове на Одесос, най-малко поради простата причина, че към момента в специализираната научна литература няма други екземпляри, с монетна легенда от типа на въпросната HIIΣEIT, каквато в случая е нашата. Вероятно това е първият и единствен засега имитативен екземпляр от подобен тип, вид и класификация.
В науката отдавна е известно, че подражанията на всички видове антични монети се появяват в значително по-късно време от това на отсичането на оригиналните монетни типове на които всъщност подражават те, и то в момент при точно определени обстоятелства - като например недостиг и остра нужда от такива монети за извършването на сделки в областта на търговията и пазарните отношения през съответната епоха( Й. Юрукова – „Тракийски подражания на бронзови монети от Маронея” – „Известия на Археологическия институт”, том 28, Сф., БАН, 1963 г., с. 124-129; Х. Харитонов – „Нумизматика на България. Енциклопедия”, ВТ, 2000 г., с. 291-292 ; Л.Василев - "Рядък екземпляр - "Тракийско подражание на ранен бронзов Одесос - "Лизимахов тип" с бога-конник от района на София" - "Морски вестник", електронно издание от 13 август 2018г. - http://morskivestnik.com/compass/news/2018/082018/082018_24.html , също и: http://morskivestnik.com/compass/news/2018/082018/images/Odesos-pdf-13082018.pdf , 15.10.2020г., 16:33ч.).
Бронзовата имитативна монета на град Одесос, която разгледахме и коментирахме в редовете по-горе, ни дава нова информация за тракийското имитативно монетосечене, копиращо официалните елински типове от IIIв.пр.Хр., като същевременно с това то ни предоставя нови данни за културният обмен и взаимодействие между тракийските племена от района на Северното Черноморие(имаме всички основания да смятаме, че тази имитация е отсечена и емитирана от някое от тях, б.а. - Л.В.) с елинистическият Одесос през същото това време.
Коментари
Публикуване на коментар