Пропускане към основното съдържание

Селищата от Община Садово, според една немска географска карта на Румелия и Тракия от 1877г.

Немска географска карта на Тракия и Румелия, издадена през 1877г. от известният немски картограф Хайнрих Киперт. Отбелязани са 11 от всички 12 селища от днешната Община Садово(Пловдивска област). Изключение е само и единствено село Ахматово, което по неясни причини не фигурира във въпросната карта, въпреки че в карта, издадена от абсолютно същият картограф през предходната 1876г., то е отбелязано под името Ахмед Оба. Защо обаче в тази го няма - това ние не знаем. Отбелязаните на картата от 1877г. селища от съвременната община Садово са дословно следните: Катунитза(Катуница);Караджа Иса(Караджово);Касимкьой(Моминско);Карарейс(Болярци);Чешнегир кьой(град Садово);Коджас(Кочево);Йени Мах(Чешнегирово);Кходжакьой(Богданица);Яхиалю(Селци); Папаслю(Поповица) и Сатабей(Милево). Ахматово - липсва, по неизвестни причини не е отбелязано на картата.Всички селища обозначени на въпросната карта, са посочени като част от територията на нахията Конуш от казата Филибе(Пловдив). Самата карта е част от колекцията на Националната библиотека на Република Франция, отдел "Редки картографски и старопечатни издания и ръкописи", в Париж. Източник: Source : Bibliothèque nationale de France - Paris, département Cartes et plans, GE C-10594.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5