Много рядка провинциална монета на град Марцианопол от първата половина на IIIв., с изображение на бог Приап
На 30 август 2018г., аукционната фирма "Roma Numismatics Limited", е реализирала продажбата на една много рядка бронзова римска провинциална монета от първата половина на IIIв., отсечена в монетарницата в град Марцианопол(дн. град Девня, Варненска област), в провинция Долна Мизия, и свързаното с нея ателие. Екземплярът е с номинал - 1 асарий, като е бил отсечен от името и при управлението на император Елагабал(218-222). На реверса на самата монета има изображение на сексуалният бог Приап, почитан също така и като покровител на плодородието, като екземплярите на провинциалните монетарници, разположени на територията на днешните български земи през периода I-IIIв., отсичат емисии с това божество, в изключително редки случаи. Точно и поради тази причина, всички монети показващи и представящи божеството Приап са много редки и изключително ценни. Обстоятелството, че в края на второто-началото на третото деселитетие на IIIв., монетарницата на Марцианопол е пуснала в обращение подобна монетна емисия, е сигурно доказателство на обстоятелството, че по същото това време, в града е имало действащ и функциониращ храм на бог Приап.
Монетата е с неизвестен произход, като най-вероятно е била добита по колекционерски път, преди да бъде предложена за продажба и съответно продадена от въпросната он-лайн платформа, в Интернет. С оглед на отличната й запазеност и съхраненост обаче, може да се предполага, че тя е била част от разпиляно монетно съкровище, добито и намерено на неизвестно, за съжаление място.Възможно е находката да произхожда както от България, така и от чужбина. През II-IIIв., монетарницата на Марцианопол е една от тези, генериращи най-масова монетна продукция, и поради тази причина основните емисии на града са често срещани и откривани както в страната, така и на територията на близки и по-далечни държави, някои от териториите на които са били част от Римската империя през Античността, а пък други не.
освен в България, екземпляри, сечени в ателието на Марцианопол са откривани и намирани също така в Украйна, Румъния, Сърбия, Прусия(днешна Калининградска област, в състава на Русия), Русия, Италия, Хърватия, Турция, Македония, Гърция и т.н.
Описанието на интересуващият ни в случая екземпляр е дословно следното:
- Римска империя, провинция Долна Мизия.
Град Марцианопол(дн. град Девня - Варненска област), Елагабал(218-222), 1 асарий, бронз. Диаметър - 17мм., тегло - 2,15гр.
Лице/аверс: Бюст на Елагабал надясно, увенчан с лавров венец. Около самото изображение надпис на старогръцки език, гласящ дословно следното:
AVT K M AVR ANTΩNEINOC.
Опако/реверс: Изображение на бог Приап, прав насреща и с наметало, гол под него, и с огромен възбуден член, целият отрупан с плодове. Около него надпис на старогръцки език, обозначаващ името на града-издател на съответната емисия - т.е. Марцианопол, под формата - MAPKIANOΠOΛITΩN.
Марцианополската монета, която разгледахме и коментирахме, в редовете по-горе ни дава нови сведения за общественият и религиозният живот на античната Девня, като същевременно с това, увеличава известните досега монети от тази много рядка емисия, с още един екземпляр.
Коментари
Публикуване на коментар