Пропускане към основното съдържание

Бронзова монета на персийският сатрап Тисаферн от района на град Велико Търново/ Bronze Pesian coin of the satrap Tissaphernes from the Region of Veliko Tarnovo.


По време на национална нумизматична сбирка,проведена в град Велико Търново през 1991-1992г.,частно лице видяло да се предлага за продажба една много рядка за България антична малоазийска монета - бронзов халк на персийския сатрап Тисаферн(445-395г.пр.Хр.).Искуемата цена за находката,която според думите на продавача й произхождала от близката на град Велико Търново околност е била от порядъка на 80 тогавашни лева(солидна за времето си сума,б.а.).Според думите на очевидеца на монетата тя е била от типа "Статуя на Артемида" на опакото/реверса и сатрапски бюст на управителя на сатрапията Кария в Мала Азия - Тисаферн на лицевата страна/аверса(виж снимката най-горе.Източник за нея - Savoca Coins Ltd).
Самата монета е била запазена в отлично състояние.Диаметъра на находката е бил около 10мм.
Монетите на Ахемeнидска Персия,както царски така и сатрапски емисии,каквато е и настоящата,обект и предмет на това съобщение се срещат много рядко на територията на Съвременна България.С тази за която съобщихме сега(макар и информацията за самата находка да е изцяло устна,б.а.),броят на досега известните находки на ахеменидски монети,открити на територията на страната ни се увеличава с още една находка.Понастоящем обаче,съдбата на въпросната монета е неизвестна.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5