Пропускане към основното съдържание

Корейски средновековен каш от XI-XIIв./Korean medieval cash from 11th-12th century.

В българска частна колекция се съхранява една много интересна средновековна далекоизточна монета - бронзов каш на Кралство Силла(днешна Корея),отсечена при управленшето на крал Уанг Йонг Сукйонг(1095-1105).Монетата е била част от лот от 20 на брой китайски монети от периода Х-началото на XIXв.,закупени от португалски продавач,чрез платформата Ebay. За всеобща изненада една от монетите в лота се оказва...всъщност корейска,при това средновековна! Описанието на екземпляра е дословно следното: Кралство Силла,т.е. Корея(Уточнение: самите корейци са назовавали държавата си с наименованието Силла,докато пък китайците обозначавали корейската държава с наименованието Као Ли,б.а.,Л.В.). Каш,бронз с квадратна дупка в средата на крал Уанг Йонг Сукйонг(1095-1105).Диаметър - 21мм.,тегло - 2,25гр.Лошо съхранен и запазен екземпляр. Лице/аверс: Четири йероглифа,един срещу друг,формиращи надписа - HAE DONG CHUNG PAO. Опако/реверс: Два почти изтрити и неясни йероглифа,под и над квадратната дупка в центъра на монетата. Средновековната корейска монета е един интересен паметник от корейската и Далекоизточната средновековна история,която поради определени обстоятелства и за наше щастие е попаднала в България,като по настоящем се пази и съхранява в страната ни.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5