Пропускане към основното съдържание

Много рядка провинциална монета на Филипопол с бог Приап/Very rare provincial coin of Philippopolis with Priapus

В частната колекция на американски гражданин от български произход се съхранява една изключително рядка бронзова римска провинциална монета на Филипопол(дн.гр.Пловдив),отсечена през IIв.,при управлението на император Антонин Пий(138-161).Въпросният екземпляр е с неизвестно местонамиране,като е бил закупен чрез он-лайн продажба от аукционната компания Savoca coins,базирана в Европа.Разглежданата в случая емисия е изключително рядка,като до момента от нея са известни и описани всичко общо само 2 или 3 екземпляра(една от всичките тях е тази,б.а. - Л.В.). Описанието на интересуващата ни в случая монета е дословно следното: - Римска империя,провинция Тракия. Филипопол,Антонин Пий(138-161),асарий,бронз от дребен номинал,с тегло 3,09гр. и размер на диаметъра съответно 17мм. Лице/аверс: Бюст на императора надясно и надпис на старогръцки език около него,гласящ дословно следното - (AIΛI AΔΡIA ANTΩNINOC. Опако/реверс: изображение на бога на страстния секс и закрилник на мъжете и мъжките рожби Приап,прав и с огромен възбуден член наляво.Около него надпис на старогръцки език - ΦIΛIΠΠOΠOΛEITΩN. Обстоятелството,че Филипопол е емитирал и издал подобна парична емисия през IIв.,е сигурна индикация на това,че по онова време в самия град е имало действащ храм на божеството,закрилник и покровител на мъжете,мъжката полова потентност и мъжките рожби - Приап. Бронзовата филипополска монета на император Антонин Пий,с изображението на бог Приап(на нея,б.а.) ни предоставя нови сведения за продукцията на пловдивското монетно ателие през второто столетие след Христа,като същевременно с това тя ни хвърля нова светлина върху религиозните вярвания на филипополските граждани и почитаните от тях божества по същото онова време.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5