Пропускане към основното съдържание

Нов(?) тип бронзова монета на персийския сатрап Тисаферн/New(?) type of bronze coin from the Persian satrap Tissaphernes.

В българска частна колекция се съхранява една интересна бронзова персийска монета на Ахеменидите,която в случая е сатрапска емисия.Монетата е била закупена и внесена в страната,чрез он-лайн продажба от португалска аукционна фирма,продаваща своите продукти в платформата Ebay.С оглед на другите артикули,предлагани от въпросната фирма,които са изключително малоазийски,може да се предполага,че въпросната монета,разглеждана и коментирана тук,произхожда всъщност от територията на Турция. Описанието на екземпляра е следното: - Ахеменидска Персия,Тисаферн(445-395г.пр.Хр.),сатрап на областите Кария,Йония и Мизия в Мала Азия.Бронзова монета,добре запазена с размери съответно - 15/17мм.,с леко бобовидна форма и тегло - 2,69гр.Добре запазен екземпляр. Лице/аверс: Глава на Атина Палада,с гривест шлем наляво(!!! - при всички досега известни монети на този персийски сатрап от Мала Азия,бюста на Атина с гривестия шлем,сочи надясно,докато при тази,той е ситуиран в обратната лява посока!).Изображението е поразено от малки язви върху метала,сигурен белег на обстоятелството,че монетата е намерена в солени,вероятно морски води. Опако/реверс: Конник,въоражен с копие,в бесен бяг надясно.Под него повреден надпис от който се разчита следното: TIΣ...(ΣΑ)... - т.е. Тисаферн,името на сатрапа издател на монетата.И тук има различия спрямо досега известните монети от същия тип.Докато при тях надписа с името е от лявата страна зад конника,то при тази той е под самите предни крака на галопиращия в посока напред кон(!!!). Находката хвърля нова светлина върху персийското сатрапско монетосечене от периода V-IVв.пр.Хр. и може да се окаже единствен засега екземпляр от нов и неизвестен вариант на бронзовите Тисафернови монети.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5