Пропускане към основното съдържание

Тракийско подражание на сребърна тетрадрахма на Тасос от района на град Карнобат(Бургаска област)/Thracian imitation of silver tetradrachm of Tasos from Karnobat town(Region of Bourgas)".

В настоящото кратко съобщение ще представим една много интересна сребърна монета от периода II-Iв.пр.Хр.,открита в земеделска площ,разположена в непосредствена близост до съвременното местоположение на град Карнобат(Бургаска област). Находката всъщност представлява сребърно тракийско подражение на тетрадрахма на о-в Тасос.Без посочени диаметър,тегло и размери(монетата е проучена по фотоснимка).С разкривени,неправилни и безсмислени надписи,имитиращи старогръцки език и груби и небрежни изображения в схематичен стил. Без всякакво съмнение монетата произхожда от следите на тракийско селище от предримската епоха,разположено на територията на земеделската площ,в която е била открита и намерена тя. Въпросното подражание,което разгледахме в редовете по-горе ни хвърля нова светлина върху далечното минало на град Карнобат и циркулационните процеси,протичали в неговата околност в навечерието на римското завладяване на тракийските земи и превръщането им в неделима част от териториите на Римската империя.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5