Пропускане към основното съдържание

Да е виц,ама не е - в началото на Демокрацията,масата от българите не са знаели как изглеждат щатските долари...

В края на 1989-началото на 1990г. на пазара в България са засечени и идентифицирани...първите фалшификати на щатски долари,при това родно производство.В онези времена народът масово не познава щатската валута,и много от ментетата са изкупени,с цел влагане на налични пари и инвестиране за в бъдещето.По-късно същите тези хора ще разберат,че са били измамени,но това вече е друга тема. Парадоксалното в случая обаче е,че първите родни фалшификати на щатската валута са с номинал - 50 долара,но купюрата,на която подражават те е с номинал - 5 долара! Производителите им и пласьори сред тогавашните българи,изглежда са знаели за този факт,но не и масата от хора от онова време. Банкнота от типа на посочените по-горе е била засечена и в Пловдив,в края на месец август 1990г.,при опита й да бъде "обменена" в банка.Преглеждайки я,служителите на банката казват на притежателя й,че предлаганата за обмен доларова банкнота е всъщност...фалшива и при това с измислен графичен дизайн.Случката е подробно описана в тогавашния пловдивски вестник "Отечествен глас",в броя му от 7 септември 1990г.,на с.4 от него. Смятайте колко затворено общество сме били в онези години,щом не сме били в състояние да разпознаем дори и една най-обикновена банкнота от тогавашните 5 щатски долара... Впоследствие органите на МВР извършват серия от акции,в които извършителите и производители на ментетата са заловени и изправени пред закона.Иззетите фалшиви банкноти с номинал - 50 долара са унищожени,като от тях до днес са оцелели изключително малко на малко на брой и които днес са изключителна колекционерска рядкост. На снимката по-горе: Един от оцелелите малко на брой екземпляри от 50-доларовата фалшива банкнота,с измисления дизайн - българско производство от периода края на 1989-началото на 1990г.Въпросната купюра бе продадена он-лайн през 2013г. в платформата "Auction.bg",след лудо едноседмично наддаване за сумата от 524 лева.Сега вероятно е експонат от частна колекция.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5