Съкровището от местността "Кайлъка" до град Плевен - нова находка с български и османски монети от XVв./New a coin hoard with Medieval Bulgarian and Early Ottoman silver coins from "Kaylaka" locality,near Pleven town(Northern Bulgaria)".
- на снимката: Монетите от съкровището,открито в местността "Кайлъка" край град Плевен.
В края на 2018г.,при извършването на изкопни работи,извършвани от затворници в местността "Кайлъка",намираща се недалеч от град Плевен,в резултат на самата работа е било случайно открито огромно по размерите си съкровище,съдържащо в себе си около 8500 сребърни български и османски монети от периода втората половина на XIVв.-20-те г. на XVв.Това е и една от най-големите монетни находки,открити от въпросния времеви период на Балканите.В същия смисъл на темата и по отношение на съкровищата,намерени на територията на България от същото това време - тя е най-голямото съкровище от подобен тип,открито досега у нас.Новооткритото съкровище е сравнително слабо известно в научните среди.Според учени от РИМ-Плевен,до края на 2019г. от печат трябва да излезе и голяма и подробна научна публикация за него.
В предварителните съобщения за находката в печатната преса и електронните интернет-издания е съобщено,че османските монети в нея са сребърни акчета - продукция на султан Баязид I Йълдъръм-Светкавицата(1389-1402) и "...на двама от неговите синове...".В наличните към момента публикации не се уточнява на които точно от синовете на Баязид I са останалите османски акчета от съкровището,но по контекста на смисъла,навярно става въпрос за екземпляри на емир Сюлейман(1402-1411) и султан Мехмед I(1413-1421).
Останалите монети са сребърни издания(за съжаление номиналът им не е посочен) на българския цар Иван Шишман(1371-1395).В друга статия-съобщение за същата находка се посочва,че Иван Шишмановите монети в самото съкровище са 9 екземпляра.За друга една монета е посочено,че е от типа на т.н. фалшификати-фурета,като въпросният екземпляр е бил изработен от медно ядро,след това посребрено за да се предаде представата,че така получената монета е всъщност сребърна.Не е уточнено обаче,какво е въпросното фуре - дали е подражание на българска или на османска монета.
Находката със сребърни български и османски монети от местността "Кайлъка" до град Плевен хвърля нова светлина върху монетната циркулация в българските земи под османска власт в първите десетилетия на XVв.,като същевременно с това тя е още едно неоспоримо доказателство(вече 22-ро известно съкровище от този тип.За останалите 21 съкровища от същия тип - виж: Василев 2018,81-93) на тезата,че след падането на България под османска власт,монетите на старите български царе са продължавали да бъдат в монетно обращение,дори и след гибелта на средновековната българска държава.
Литература и източници:
Василев 2018: Л.Василев - "Ролята на средновековните български монети в монетната циркулация на българските земи през XV-XIXв." -сп."Паметници.Реставрация.Музеи",Сф,2018г.,бр.1-21м.Януари-Декември,с.81-93.Статията може да бъде прочетена и на следния интернет адрес:
https://www.academia.edu/39934208/Л.Василев_-_Ролята_на_средновековните_български_монети_в_монетната_циркулация_на_българските_земи_през_XV-XIXв._The_role_of_Bulgarian_medieval_coins_in_the_coin_circulation_of_the_Bulgarian_lands_during_XV-XIX_century_-_сп._Паметници.Реставрация.Музеи_бр.1-2_м.I-XII_Сф_2018г._с.81-93 (2.08.2019г., 14:34ч.).
"За пръв път показаха "Кайлъшкото съкровище" - https://offnews.bg/kultura/za-prav-pat-pokazaha-pred-publika-kajlashkoto-sakrovishte-703080.html (2.08.2019г.,14:40ч.).
А.Костова - "Безценна находка на монети от "Кайлъка" показват в нощта на музеите в РИМ-Плевен" - https://infopleven.com/безценна-находка-на-монети-от-кайлък/ (2.08.2019г.,14:43ч.).
Коментари
Публикуване на коментар