Пропускане към основното съдържание

Рядък екземпляр - сасанидска драхма-фуре на шах Хозрой II(591-628) от началото на VIIв./Rare copy - Sasanian drachm-fourree of the shah Khosrow II(591-628) from the start of 7th century.

Преди време потребител на платформата Ebay,с локация Прага(Чехия) бе качил за продажба една много рядка подражателна монета - драхма-фуре на Сасанидска Персия,отсечена при управлението на шах Хозрой II(591-628). Ядрото на монетата е от мед,като е покрито с тънък сребърен варак,в резултат от потапянето на ядрото в баня от разтопено сребро за да се предаде представата,че тя е всъщност сребърна.Метрични данни на екземпляра в анотацията към продажбата не бяха посочени.Самата монета-фуре е пробита в резултат от употребата й за вторични цели,а мъчно четливата й година на отсичане е вероятно 11-тата(?) година от управлението на шах Хозрой II -т.е. 602г. Находката е с неизвестно местонамиране и произход.С оглед на обстоятелството обаче,че основните пласьори на сасанидски монети за европейските колекционери и аукциони са основно граждани от Иран и Афганистан,може да се счита,че имитативната монета произхожда от земите на въпросните две държави. Сасанидската драхма-фуре хвърля нови сведения и дава нови данни за паричното обращение в Империята на Сасанидите,в навечерието на нейната гибел.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5