Пропускане към основното съдържание

Индонезийски бронзов каш на царство Шривиджая от X-XIв./Indonesian bronze cash of Srivijaya kingdom(San Fo Chi) from 10th-11th century.

В българска частна колекция се съхранява една много интересна ранносредновековна далекоизточна бронзова монета - каш на царство Шривиджая,намирало се някога на територията на о-в Суматра в Индонезия. Монетата е внос от чужбина,като е била част от лот,съдържащ стари китайски монети от периода VII-XVIIIв. закупен от Португалия,чрез платформата Ebay. Описанието на монетата е следното: - каш на царство Шривиджая,с 4 йероглифа на китайски език,обозначаващи имената на Шривиджая на китайски език - в случая Сан Фо Чин(китайското име на Шривиджая,Л.В.) и това на на китайския император Жен Зонг(998-1022) от династията Сонг.С едностранно изображение и квадратна дупка в средата. Емисията се отнася към периода 998-1003г.,като издаването й е свързано с управлението на шривиджайския цар Шри Кудамани Вармадева(988-1008).В края на Хв. той се обявява за китайски васал и пуска в обращение големи количества кашове като този,с името на неговата държава,но от друга страна пък и с името на неговия сюзерен - в случая императора на Китай.Нещо повече - китайският език е обявен за официален и административен език в държавата. Монетата е един любопитен епизод от историята и миналото на Далечния азиатски Изток в периода Х-началото на XIв. Факта,че тя е попаднала и понастоящем се съхранява в България може само да ни радва.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.

Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.

Районите на Шуменско и Ловешко през 1530г., според сведенията на регистъра Istanbul - BOA, TD 370.

Шуменско през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550", Ankara,2013,s.993. Ловешко през 1530г. Източник: "Rumeli eyaleti((1514-1550)", Ankara,2013,s.992.

Три бронзови монети на тракийския град Одрюза(Филипопол - ?) от IIв.пр.Хр.

В една частна колекция се съхраняват 3 сравнително редки бронзови тракийски монети,от типовете приписвани на тракийския град Одрюза(или Одрюса),отъждествяван с днешния Пловдив.Макар и добити по колекционерски път,и като цяло да са с неизвестно местонамиране,с основание можем да смятаме,че находките произхождат от Пловдивско.На тази мисъл ни навежда обстоятелството,че почти 90% от известните и публикувани досега находки на такива монети,произхождат само и единствено от град Пловдив и близката негова околност,в радиус от 20-25км. около самия град и землищата на селата,разположени в близост до него.Находки на монети на Одрюза има от землищата на близките до Пловдив села - Браниполе,Белащица,Брестовица,Ягодово,Катуница,Кочево,Караджово, Чешнегирово,Чалъкови,Белозем,Моминско,от землището на малкия град Садово,разположен на около 20км. източно от Пловдив,от двата асеновградски квартала Горни Воден и Долни Воден и т.н.(За находките и приблизителните им датировки вж в: Василев 2016, 49-5...