Съвременна турска географска карта-реконструкция на поселищната система в Пловдивско,Пазарджишко,Старозагорско,Казанлъшко и Новозагорско според данните на акънджийския регистър от 1472г.(НБКМ-Сф - ОАК 94/73).
В отрязъка - селищата в Източната част на Пловдивска област,сред които са и тези от община Садово,фигуриращи в документа от 1472г.
Поименно те са следните:
1. Село Чешнигирлю - град Садово.
И селата:
2. Хатунджа - Катуница.В дефтера от 1472г. се среща и под имената Хатунджа Юндогланларъ,също и Хатунджа ахали-и Геберан.Това е и селото с най-много християни сред всички селища от община Садово.
Регистъра дава интересни сведения за имената на жителите на Катуница през XVв. и регистрирани през 1472г.- Тома;Радослав;Сталан Шербан;Яни Селнук;Васил;Милош;Стоян;Никола;Герги;Димитри;Рад и т.н.Няма съмнение,че селото е съществувало още във времената на старата българска държава.
3. Караджакьой - Караджово.
4. Кара Реислю - Болярци.
5. Джуллахлар - Милево.В дефтера от 1472г. се среща на няколко места и с другото си име Сатъ Бей.
6. Кошаш - Кочево.В дефтера от 1472г. се среща още и под имената Кочашлу и Кочаш.
7. Хаджъ кьой - Богданица.
8. Пота джемаат-и Мюслюманан - Чешнегирово.
9. Ахмед абасъ - Ахматово(в картата е погрешно посочено със съврементото си име в турски изговор - "Ахматова".В регистъра то обаче е с името Ахмед абасъ).
В картата са пропуснати и не фигурират още селата:
10. Чифлик-и Арнавуд Касъм - Моминско(в документа от 1472г. е посочено като чифлик,а не като село и вероятно именно по тази причина е пропуснато).
11. Ахали-и Геберан - Селци.
Село Поповица липсва в регистъра от 1472г.,поради простата причина,че към дата на съставянето на документа,селото все още не е съществувало.Най-ранните сведения за него са едва от 1560г. в картата на венецианеца Касталдо Якобо,където то е обозначено под името "Попиза".
Районите на Кюстендилско, Дупнишко и Радомирско, според сведенията на краткият регистър Istanbul - BOA, TD 167 от 1530г.
Източник: "Rumeli eyaleti(1514-1550)", Ankara,2013,s.978.
Коментари
Публикуване на коментар